Makale
Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Basit olarak tanımlamak gerekirse kürtaj, istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasıdır. Kürtaj operasyonu istenmeyen gebelikler haricinde, istemli ya da istemsiz düşük sonrasında kalan doku parçalarını ve gebe olmayan hastalarda ise rahim içindeki dokuları almak için de uygulanmaktadır. Kürtaj işlemi İzmir’de bulunan kliniğimizde, Op. Dr. Fatma Horasan tarafından vakum yöntemi sayesinde ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Vakum yöntemi modern tıbbi cihazlar yardımı ile uygulanan hijyenik bir kürtaj yöntemidir.

Vakum yöntemi ya da emmeli kürtaj en yararlı ve koruyucu cihazlı kürtaj yöntemidir. 2013 yılı içerisinde Almanya’da gerçekleştirilen bütün kürtajların %70,4’ü bu işlem kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Kürtaj işlemi yasal mı?

Kürtaj işlemi belirli bir gebelik dönemine kadar tamamen yasaldır. 14 Aralık 1983 tarihli Rahim Tahliyesi ve Sterilizasyon hizmetlerinin Yürütülmesi ve Denetlenmesine İlişkin Tüzüğün 3. Maddesinde “Gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar kadının sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde, istek üzerine rahim tahliye edilir. Rahim tahliyesi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca yapılır. Ancak, Bakanlıkça açılan eğitim merkezlerinde kurs görerek yeterlik belgesi almış pratisyen hekimler, kadın hastalıkları ve doğum uzmanının denetim ve gözetiminde menstrüel regülasyon yöntemiyle rahim tahliyesi yapabilirler” hükmü yer almaktadır. Türkiye’de kürtaj kararını anne ve babanın birlikte alması gerekmektedir. Yalnızca tek bir ebeveynin rızası ile gebeliğin sonlandırılması yasak olarak mümkün değildir. Eğer gebelik yaşayan birey 18 yaşından küçük ise ebeveynlerinin izni olmadan kürtaj işlemini gerçekleştiremez.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtajın birçok yöntemi bulunmaktadır. Alsancak’taki kliniğimizde vakum yöntemi ile kürtaj işlemi gerçekleştirilmektedir. Vakumlu kürtaj en sık uygulanan kürtaj yöntemidir. İşlem gerçekleştirilmeden önce rahim ağzının etrafı lokal anestezi yardımı ile uyuşturulur. Muayene aletleri ile vajina ağızı genişletildikten sonra rahim içerisine küçük plastik bir tüp yerleştirilmektedir. Rahme yerleştirilen bir plastik vakum enjektör ile rahim içeriği çekilir.

Kürtaj sonrasında ilaç ve antibiyotik kullanılmalıdır. Operasyondan beş gün sonra ultrason ile bir kontrol gerçekleştirilmektedir. Enfeksiyon kapma tehlikesi nedeniyle belirli bir süre cinsel ilişkiye girilmesi sakıncalıdır. İzmir Alsancak’ta bulunan kliniğimizde Jinekolog Op. Dr. Fatma Horasan tecrübesiyle, ağrısız ve sancısız şekilde kürtaj işlemi gerçekleştirmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir