Makale
Kürtaj Hakkında Merak Edilenler

Kürtaj Hakkında Merak Edilenler

Kürtaj, istenmeyen ya da sağlıksız gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan bir yöntemdir. Duygusal kaygıların yanısıra cerrahi operasyonun yarattığı baskı da hastalar için büyük bir stres kaynağıdır. Kadın hastalıkları doğum ve tüp bebek alanındaki tecrübelerimden yola çıkarak Op. Dr. Fatma Horasan olarak sizler için kürtaj işlemi hakkında merak edilenleri, sorulan soruları ve cevapları ele aldım. Kürtaj işlemine karar verirken aklınıza takılan sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer merak ettiğiniz konu aşağıda yer almıyorsa bize ulaşabilir ve detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Kürtaj işlemi ne zaman yapılabilir?

Ülkemizde 10 haftaya kadar olan gebelikler, isteğe bağlı yasal olarak sonlandırılabilir. Gebeliğin kesin olarak kaç haftalık olduğu ultrasonografi yöntemi ile tespit edilebilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Burada hekim kontrolünde genel ve kadın hastalıkları için sağlık durumunuz incelenecek ve kürtaja engel olabilecek bir problem var ise tespit edilecektir. Anormal bebek tespiti ya da hamileliğin annenin hayatını riske atması gibi durumlarda gerekli kanuni evrakların hazırlanması ile birlikte tıbbi bir zorunluluk olarak her aydaki bebek alınabilmektedir.

Gebelik ne zaman başlar? Gebelik yaşı nasıl hesaplanır?

Gebelik ilişki günü değil, son adetin ilk gününden başlar. Yani adet 1 gün geçtiğinde, 4 haftalık gebe denilebilir. Genelde hastalar gebeliği 2 hafta eksik veya fazla hesaplayabilirler. Doğru hesaplama yapmak için son adetin ilk gününe bakılmalıdır.

Gebelik nasıl sonlandırılır? Kürtaj yaparken hangi yöntem izlenir?
Kürtaj işlemi gerçekleştirilirken hastanın durumuna bağlı olarak genellikle genel anestezi, bazı durumlarda ise lokal anestezi uygulanmaktadır. Genel anestezi uygulanması durumunda hasta işlem boyunca uyur ve hiçbir şey hissetmez. Lokal anestezi uygulanması durumunda ise gebelik sonlandırılırken az da olsa karın ve kasık ağısı hissedilebilmektedir. Kürtaj işlemi gerçekleştirilirken sıklıkla kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. Bu iki yöntemden kürtaj kaşıkları ile kazıma yöntemi nadir bir şekilde kullanılmaktadır. En sık kullanılan yöntem vakum yöntemi (vakum aspirasyonu) ile gebeliğin sonlandırılmasıdır. İzmir’de bulunan kliniğimizde vakum yöntemi (vakum aspirasyonu) ile kürtaj işlemi gerçekleştirilmektedir. Vakumlu kürtaj son derece hızlı ve ağrısız bir yöntemdir. Kliniğinizde bulunan hijyenik ve modern cihazlar kullanılarak kürtaj işlemi gerçekleştirilmektedir. Kürtaj işleminin başlangıcında damar içerisinde verilen ilaçlar ile genel anestezi uygulanmaktadır. İşlem tamamlandıktan 20 dakika sonra hasta normal hayatına dönebilmektedir.

Kürtaj yaptığımı başkaları bilir mi?

Kürtaj kadının yasal hakkıdır. Mahkeme kararı olmadığı sürece hiç kimseye hiç bir bilgi verilmez. Ancak 18 yaşından küçük bir birey aile kararı olmadan işlemi gerçekleştirememektedir. Evli bir kadın, aynı şekilde kocası ile ortak bir karar vardıktan sonra kürtaj işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Kürtaj nerede yapılmalıdır?

Kürtaj işlemi kesinlikle merdiven altı ameliyathanelerde yapılmamalıdır. İzmir’de bulunan son teknolojilere sahip tam teşekküllü kliniğimizde size hizmet vermek için hazırız. Çünkü sağlınız bizim için önemlidir.

Haplarla düşük yapılabilir mi?

Haplarla düşük yapılabilir ama kalan parçaların alınması için rahim içinin kontrolü, yani bir kürtaj gerekebilir.

Düzensiz ve aralıklı kanamalarda ne yapılır ?

Düzensiz ve aralıklı kanamalarda da rahim içinden parça alınır. Histopatolojik tetkike gönderilir. Bunun adı da kürtaj, endometrial kürtaj veya probe kürtajdır.

Kürtaj işlemi ne kadar sürer ?

Vakumlu kürtaj yöntemi yaklaşık 5 ila 10 dakika arasında sürmektedir. Hasta 3 dakika içerisinde geri uyanır ancak bir şey hatırlamaz.

Kürtaj işlemi sırasında bir sıkıntı olabilir mi ?

İşlem sırasında görülen rahim ağzındaki enfeksiyonlar, yara veya şüpheli görünümler için hasta uyarılır. İşlem sonrası kontrolde 1 hafta sonra rahim ağzından sürüntü alınarak rahim ağzı kanser taraması da yapılabilir. Rahim ağzı kanseri erken tanısı kolposkopi denilen ve rahim ağzının görüntüsünü büyüten cihazla belirlenir.

Kürtaj işlemi bittikten sonra ne yapılır?

İşlem tamamlandıktan sonra kanama ve ağrı kontrolü yapılmaktadır. Tansiyon nabız da kontrol edildikten sonra hasta gönderilir.

Kürtajdan sonra kontrol yapılmalı mıdır?

İşlemden 5 gün sonra ultrason kontrolü şarttır. Kanama, enfeksiyon, parça kalması yönünden kontrol edilir. Çünkü 1 milimetrelik kalıntı bile kanama yapabilir.

Kürtaj işleminden sonra spiral takılabilir mi?

İşlemden sonra spiral takılabilir, fakat rahim ağzı kanser tarama testi yani smear yapılmış olmalıdır ve kanama olmamalıdır.

Kürtajın yan etkisi olur mu ?

İşlemden sonra 5-7 gün içinde hormon çekilme kanaması görülebilir.

Kürtajdan sonra ne zaman adet görülür ?

30-45 gün sonra adet görülür.

Kürtajdan sonra ilaç kullanılmalı mıdır ?

İşlemden sonra ilaç, antibiyotik kullanılması gerekmektedir.

Kürtaj işleminden sonra ilişkiye girilebilir mi?

Enfeksiyon kapma tehlikesi sebebiyle, işlem sonrası bir süre ilişkiye girmek yasaklanır.

Kürtaj kadının kararıyla yapılır mı? Eş onayı gerekir mi?

Hasta 18 yaşını bitirmiş ve bekar ise kendi imzasıyla tahliye olur. Fakat 18 yaşını bitirmiş ve evliyse eş rızası da gerekir.

Kürtajla İlgili Tavsiyeler

 1. Adetiniz 1 gün geçerse gebelik 4 haftalıktır. Son adetin ilk gününden gebelik başlar. Her adetin birinci günü rahim yeni bir gebeliğe hazırlanır. Yasal sınır 10 haftalıktır..
 2. Çoğunlukla plastik karman kanül vakumla işlem yapılır.
 3. Dış gebelik normal gebelik tanısı için önce ultrasonla bakılır. 4-6 saat oruç olunuz.Kürtaj sonrası araç kullanmayınız. İşinize gidebilirsiniz.
 4. Kürtaj 10-15 gün sonra tekrar yumurtlama olabildiği için korunma yöntemi uygulamak gerekir.
 5. RH uyuşmazlığı varsa 72 saat içinde Anti D uyuşmazlık iğnesi yapılmalıdır.
 6. Gebelikten korunmak için korunma yöntemlerini Doktordan , kendilerine uygun korunma yöntemi uygulanmaktadır.
 7. Kürtaj sonrası kısırlık olmaz. Kontrole 5-10 gün içinde geliniz.
 8. Ateş-kanama çok ,kötü kokulu akıntı olursa hemen Doktorunuzu arayınız.
 9. İşlemden 3-5 gün sonra hafif bir hormon kanaması, 30-45 gün sonra adet olacak.
 10. İşlemden sonra parçalı kanama olması ve kanamanın 7. Günden çok sürmesi durumunda ,Doktorunuzu arayınız.
 11. Rahim içinde perde varsa, gebeliğe ulaşılamaz ve devam edebilir mutlaka kontrole geliniz.
 12. İşlem sonunda 10 gün cinsel ilişki yasaktır.
 13. İşlemden sonra sulu gıdalar tüketiniz. İşlemden 4-6 saat önce de bol sıvı gıda alınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir