Makale
Tekrarlayan Vulvovaginal Enfeksiyonlar

Tekrarlayan Vulvovaginal Enfeksiyonlar

Günümüzde en sık karşılaşılan jinekolojik problemlerden birisidir. Çok rahatsız edici bulguları vardır. Fiziksel ve emosyonel sıkıntı yaratır. Vaginit çok uzun yıllardır bilinir. Hipokrat tarafından tanımlanmıştır. Her yıl 5-10 milyon kadın vulvovaginit nedeniyle hekime gitmektedir.

Vulvovaginit ve akıntı jinekologlara başvurma nedenleri arasında ilk sıradadır. Candida ABDde en sık 2. sıradaki etken, Avrupada ise 1. sıradaki etkendir. Vaginal Candida enfeksiyonu olan kadınların %25-40ı bulgu vermez, taşıyıcıdır. Hafif akıntı fizyolojik sanılır.

Normal vaginal akıntı kokusuz, berrak, homojen yapıdadır, lökosit içermez.

Vulvo vaginitlerin en sık sebebleri :

1-Bakteriyel vaginozis

2-Trichomonas vaginiti

3-Candida vaginiti

4-Atrofik vaginit

5-Çeşitli enfeksiyon ajanları

6-İrritan maddeler, sabun, tuvalet kağıtları, deterjanlar, tamponlar, vs. Vulvovaginitlerin çoğu kandidal vaginittir (mantar). Çok yaygındır. Kadınların %75i hayatlarının bir döneminde bu enfeksiyonu geçirmektedir. %45i ise birden çok kez kandida atağı geçirir. %5i kronikleşir

Risk faktörleri azaltılmalıdır: Gebelik, diabet, geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı, oral kontraseptif kullanımı (tartışmalı), stroit ilaçlar, AIDS, hijyen bozukluğu, sıkı çamaşır, sabun, deterjan, hijyenik olmayan pedler, immün yetmezlik, hipotiroidi, stres, partner sayısı ve koit sıklığı.

Tedavi: Nistatin -Azol grupları kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir