Makale
Yapay zeka kadın doğum tüp bebek

Yapay zeka kadın doğum tüp bebek

Tüp bebek de yapay zekanın kullanımı tüp bebekte embriyoların PGT VE NGS yöntemiyle seçimi yapılarak, % 99 sağlıklı kusursuz embriyo seçilebilir. Embriyodaki kromozom bozuklukları önceden tanımlanır. Smart pgd yönteminde, yapay zeka kullanılır. Çiftlere özel tüm bilgiler, bilgisayar sistemine yüklenerek, en iyi tedavi planı yapılır.
İleri anne yaşı, tekrarlayan düşükler, akraba evliliği olanlar, erkek kısırlığı durumlarında, SMART PGD başarıyla kullanılır

Rahim Ağzı Kanseri Taramada Kullanılan Yapay Zeka Uygulamaları, pozitif HPV testi olan bir kadının kanser öncesi hücresel değişikliklere sahip olanları  tespit etmenin, bir yolu olarak ortaya çıkmıştır . Test, servikal numunelerde iki proteinin, p16 ve Ki-67’nin (HPV ile ilişkili proteinler) varlığını ölçer .
Smear testlerinin zaman alıcı, duyarlılığının çok yüksek olmaması , araştırmacıları,  yapay zeka taramalarına  yöneltmiştir.  

ABD, Kanser Enstitüsü tarafından geliştirilen bir bilgisayar algoritması olan CytoReader, HPV pozitif kadınları takip etmek için Uygulanan bu yeni yaklaşımda dual stain (DS) testini otomatikleştirmek için yapay zeka  kullanıldı. Yapay zeka, duyarlılığı artırarak teşhis kalitesini iyileştirdi 

Doğum ve gebelikte yapay zeka kullanımı 

Doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrasında  riskleri belirlemek, anne bebeği önceden hastalıklara karşı korumak amaçlı da yapay zeka kullanılabilir. Anne karnında bebek ameliyat edilebilir. Tüm veriler bilgisayara yüklenir. Yapay zeka destekli programlar;  normal doğum, sezaryen veya olası risklere karşı hazırlıklı olmayı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir